Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, jeżeli kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Starosta nadaje decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że jest ona wykonalna mimo złożenia odwołania w terminie. Jeżeli zostanie wykazane, że kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, starosta jest zobowiązany do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Starosta jest związany informacją Policji o przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Prawo jazdy zatrzymuje się na okres 3 miesięcy, które liczy się od dnia zwrotu prawa jazdy, chyba że starosta jest już w jego posiadaniu.
Czy od decyzji starosty można się odwołać?
Tutaj zastosowanie będą mieć ogólne przepisy o odwołaniu od decyzji administracyjnych. Od decyzji starosty w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy służy odwołanie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem starosty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które działa jako organ II instancji.
Jakie okoliczności można powołać w odwołaniu?
Składając odwołanie można np. zarzucić, że urządzenie pomiarowe nie miało odpowiednich atestów, było niedokładne. Można też zarzucić, że pomiar tak naprawdę nie miał miejsca w terenie zabudowanym. Zasady postępowania administracyjnego nakładają na organ obowiązek dokładnego zebrania materiału dowodowego, umożliwiającego wydanie prawidłowej decyzji. O możliwości przeprowadzenia własnych ustaleń przez organy administracji publicznej orzekł m.in. WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 24 marca 2017r. sygn. akt. II SA/Gl 1138/16, a także Trybunał Konstytucyjny. Zasada ta dotyczy zarówno starosty jak i SKO. W rzeczywistości starosta jest jednak związany informacją policji o przekroczeniu przez kierującego prędkości w terenie zabudowanym, o 50 km/h.
Wniesienie odwołania, a rygor natychmiastowej wykonalności decyzji.
Jak wspomniałam wcześniej, starostwo wydając decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadaje jej rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to tyle, że pomimo złożenia odwołania, decyzja jest wykonalna, a kierowca nie może prowadzić samochodu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze może jednak wstrzymać rygor natychmiastowej wykonalności. Może to zrobić z urzędu lub na wniosek kierowcy, który złożył odwołanie. Organ II instancji może wstrzymać rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że decyzja jest wadliwa.
Jeżeli jednak rygor natychmiastowej wykonalności nie zostanie wstrzymany, odwołujący nie może poruszać się samochodem jako kierowca. Jeżeli kierowca nie zastosuje się do decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy, starostwo wydaje kolejną decyzję, przedłużając okres zatrzymania dokumentu do 6 miesięcy.
W przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia przez organ II instancji, kierowcy przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
W razie potrzeby więcej informacji w temacie zatrzymania prawa jazdy zapraszam do kontaktu