Sprawa o rozwód nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza kiedy byli małżonkowie walczą o rozwód z orzeczeniem o winie jednego z nich. Orzeczenie o winie ma jednak istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia o alimentach dla byłego małżonka. Inaczej wygląda sytuacja przy rozwodzie z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, a inaczej, gdy sąd uzna oboje małżonków za winnych, bądź odstąpi od orzekania o winie. Kiedy należą się alimenty na byłą żonę, bądź byłego męża?
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków
Przy rozwodzie z winy jednego z małżonków, drugi małżonek musi wykazać, że rozwód spowodował pogorszenie jego sytuacji materialnej. Co znaczy, że rozwód spowodował pogorszenie sytuacji materialnej małżonka? Sąd, rozstrzygający żądanie o alimenty dla byłego małżonka, będzie porównywać sytuację materialną małżonka w czasie małżeństwa, do sytuacji, w jakiej znajdzie się po rozwodzie.
Jeżeli sytuacja małżonka po rozwodzie się pogorszy, to może żądać alimentów od byłego męża, bądź żony. Przykładowo małżonkowie w czasie małżeństwa postanowili, że jedno z nich pracuje zawodowo i utrzymuje rodzinę, a drugie zajmuje się domem i wychowaniem dzieci. Jeżeli po rozwodzie małżonek nie przekazuje pieniędzy drugiemu małżonkowi i w ten sposób następuje pogorszenie jego sytuacji materialnej, może żądać alimentów. Sąd oczywiście bada, czy małżonek żądający alimentów, nie może utrzymać się samodzielnie.
Rozwód z winy obojga małżonków i rozwód bez orzekania o winie
Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli sąd rozwiązuje małżeństwo bez orzekania o winie, bądź z winy obojga małżonków. W takim przypadku, jeżeli jeden z małżonków żąda alimentów, musi udowodnić, że znalazł się w niedostatku. Niedostatek to nie do samo, co pogorszenie się sytuacji materialnej, o czym była mowa powyżej.
Małżonek znajduje się w niedostatku, jeżeli nie ma środków na swoje utrzymanie, a także wtedy kiedy nie jest w stanie w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb, np. nie ma wystarczających środków na zakup wyżywienia, niezbędnych leków, opłacenie rachunków. Ważne jest, aby małżonek, który żąda alimentów, starał się samodzielnie utrzymać, w miarę swoich możliwości. Nie otrzyma alimentów małżonek, który może podjąć pracę i samodzielnie się utrzymać, a tego nie robi.
Sąd zbada również, czy były małżonek, od którego żądamy alimentów, posiada możliwości majątkowe i zarobkowe, aby płacić alimenty. Możliwości zarobkowe i majątkowe to nie to samo, co osiągane zarobki. Można sobie wyobrazić, że małżonek celowo nie podejmuje dobrze płatnej pracy, chcąc uchylić się od płacenia alimentów. W takiej sytuacji sąd weźmie pod uwagę realne możliwości małżonka i na tej podstawie orzeknie o alimentach.
Alimenty na byłego małżonka można żądać już w pozwie o rozwód. Można też wnieść pozew o alimenty po wydaniu wyroku rozwodowego.
Temat alimentów jest bardzo rozległy i często rodzi problemy. Powyższy tekst stanowi jedynie zarys obowiązku alimentacyjnego byłych małżonków. Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej informacji, zapraszam do kontaktu.