Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?
Jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, sąd na żądanie małżonków rozwiązuje małżeństwo przez rozwód. Są jednak sytuacje, kiedy sąd nie może orzec rozwodu.
Żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa
Jedną z takich sytuacji jest żądanie rozwodu przez małżonka, który jest wyłącznie winny rozpadu małżeństwa. Jeżeli małżonek wyłącznie winny złoży pozew o rozwód, a drugi z małżonków nie zgadza się na orzeczenie rozwodu, sąd oddali powództwo i nie rozwiąże małżeństwa. Sytuacja może się jednak zmienić, jeżeli małżonek niewinny rozpadu małżeństwa wyraża zgodę na rozwód. W takiej sytuacji sąd może orzec rozwód, nawet wtedy, kiedy pozew złożył małżonek wyłącznie winny.
Nie zawsze sprzeciw małżonka niewinnego będzie skutkować tym, że sąd oddali pozew o rozwód. Sąd może wydać wyrok rozwodowy na żądanie małżonka wyłącznie winnego, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania dowodowego ustali, że sprzeciw małżonka niewinnego jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, np. małżonek niewinny nie zgadza się na rozwód, aby dokuczyć drugiemu małżonkowi, który ponosi wyłączną winę za rozpad małżeństwa.
Sprzeczność rozwodu z dobrem małoletnich dzieci
Sąd nie rozwiąże małżeństwa przez rozwód wtedy, jeżeli rozwód jest sprzeczny z dobrem małoletniego dziecka małżonków. Co znaczy, że rozwód jest sprzeczny z dobrem małoletniego dziecka? Rozwód rodziców zawsze ma negatywny wpływ na małoletnie dzieci, nawet wtedy, kiedy rodzice małoletnich dzieci rozstają się w zgodzie. Są jednak sytuacje, kiedy rozwód jest bardzo krzywdzący dla małoletnich dzieci. Przykładowo, sąd nie orzeknie rozwodu jeżeli w skutek rozwiązania małżeństwa osłabną więzi pomiędzy dzieckiem, a małżonkiem, który zamieszkuje osobno. Chodzi tu jednak o takie osłabienie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem, które mogą w sposób istotny ujemnie wpłynąć na wykonywanie jego obowiązków rodzicielskich. Orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, jeżeli z ustaleń sądu wynika, że na skutek rozwodu – w porównaniu z sytuacją dotychczasową nastąpi pogorszenie sytuacji dzieci rozwodzących się małżonków.
Sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego
Nie można rozwiązać małżeństwa, jeżeli rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Przykładowo orzeczenie rozwodu może okazać się sprzeczne z zasadami współżycia społecznego zwłaszcza wówczas, gdy jeden z małżonków jest nieuleczalnie chory, wymaga pomocy drugiego małżonka i rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę. Wskazana zasada nie ma miejsca, jeżeli zły stan zdrowia wynika z uzależnienia małżonka, które zostało spowodowane jego winą.
Postępowanie rozwodowe do łatwych nie należy. Dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata.